E-shop

Anketa

Ako často navštevujete našu stránku?

»dnes som klikol prvý krát (39%)
39%

»jeden krát za mesiac (22%)
22%

»týždenne (22%)
22%

»denne (17%)
17%

Aké informácie Vám na tejto stránke chýbajú?

»Iné (napíšte nám aké) (27%)
27%

»Kvety izbové (21%)
21%

»Kvety rezané (18%)
18%

»Kvety záhradné (18%)
18%

»Fórum / diskuzia (15%)
15%

Ste spokojní s celkovou kvetinovou výsadbou nášho mesta počas celého roka?

»áno - je to výborné (34%)
34%

»áno - je to priemerné (22%)
22%

»nie - je to slabé (22%)
22%

»nie - je to veľmi slabé (21%)
21%

Vyhovujú vám otváracie hodiny?

»Áno (49%)
49%

»Nie (napíšte dôvod) (27%)
27%

»Chcelo by to zmenu (napíšte akú) (24%)
24%


Črepníkové rastliny do záhrady

"Mandevilla" - aj vy ste sa po návrate z dovolenky museli zmieriť so stratou kvitnúcich rastliniek v črepníkoch, ktorým ani ochotná suseda nedokázala v horúcich dňoch zabezpečiť závlahu? Napriek tomu sa rozkvitnútej terasy, či balkóna nemusíte vzdať.
Riešením je pestovanie okrasnej rastliny Mandevilla (Mandevillasanderi, syn.Dipladenia sanderi, Dipladenia splendens), ktorá je v čase sucha schopná minimalizovať spotrebu vody, a tak predísť poškodeniu. Je to vzrastná, vždy zelená popínavá rastlina s drevnatou stonkou, pôvodom z tropických lesných oblastí Strednej a Južnej Ameriky. Rod zahŕňa asi 120 druhov.Nápadná je atraktivnými, lievikovitými, jemne voňajúcimi kvetmi, o priemere 6 cm, ktoré vyrastajú v troj až päťpočetnom súkvetí. Protistojné, neopadavé oválne listy sú tmavozelené a žiarivo lesklé. Okrem celkovej krásy je táto rastlina cenná svojou schopnosťou regulovať výpar vody zatvorením prieduchov a vytváraním zásoby vody v dužinatých koreňoch. Znamená to, že rastlina prečká bez poškodenia obdobie bez zálievky. Nevädne a vyzerá stále pekne. Samozrejme, že na časté obdobia sucha reaguje zastavením rastu. Za pravidelnú zálievku a hnojenie sa zas odvďačí bohatým kvitnutím a olistením. Pri poranení z výhonkov vyteká mliečna latexová tekutina.
Pestovanie: zásadne ju pestujeme v črepníku v bežnom substráte pre balkónové kvety. Od jari do jesene umiestňujeme rastlinu von na slnečné alebo polotienisté stanovište, pričom spoľahlivo prekonáva a j horúce dni vrcholiaceho leta. V zime ju pestujeme ako bytovú rastlinu na svetlom mieste, pri minimálnej teplote 5°C a obmedzenej zálievke. Môžeme ju pestovať ako popínavú rastlinu, vtedy do črepníka vložíme oporu v tvare mriežky, okolo ktorej sa ovíja buď sama, alebo jej s ovíjaním pomôžeme. ak ju pestujeme ako previsnutú rastlinu, oporu nepotrebuje. pri takomto spôsobe pestovania môže nahradiť previsnuté muškáty. Na bohatú násadu kvetov vyžaduje každé dva týždne hnojenie kombinovaným hnojivom s mikroelementmi. Rastlinu nerežeme, tvarujeme ju podľa potreby len ovíjaním. Po prezimovaní ju presadíme do väčšej nádoby, alebo ak už má nádoba konečnú veľkosť, aspoň doplníme substrát. Nie je citlivá na hubové ochorenia, zo škodcov ju ohrozujú roztoče a vožky. Miazga môže podráždiť pokožku, každá časť rastliny spôsobuje po požití mierne bolesti žalúdka. Rez sa prevádza koncom zimy, alebo začiatkom jari.
Rozmnožovanie: výsevom pri teplote 18-23°C na jar, zakoreňovaním mäkkých odrezkov koncom jari alebo polovyzretých odrezkov pri spodnom ohreve v lete. Dorastá do výšky 3-6 m. Minimálna teplota 10-15 °C.