E-shop

Anketa

Ako často navštevujete našu stránku?

»dnes som klikol prvý krát (39%)
39%

»jeden krát za mesiac (22%)
22%

»týždenne (22%)
22%

»denne (17%)
17%

Aké informácie Vám na tejto stránke chýbajú?

»Iné (napíšte nám aké) (27%)
27%

»Kvety izbové (21%)
21%

»Kvety rezané (18%)
18%

»Kvety záhradné (18%)
18%

»Fórum / diskuzia (15%)
15%

Ste spokojní s celkovou kvetinovou výsadbou nášho mesta počas celého roka?

»áno - je to výborné (34%)
34%

»áno - je to priemerné (22%)
22%

»nie - je to slabé (22%)
22%

»nie - je to veľmi slabé (21%)
21%

Vyhovujú vám otváracie hodiny?

»Áno (49%)
49%

»Nie (napíšte dôvod) (27%)
27%

»Chcelo by to zmenu (napíšte akú) (24%)
24%


ZOO, Zvieratá

Boa Constrictor, Hroznýš Kráľovský

Zákonná ochrana: druh má výnimku z prílohy II CITES, kde spadajú jedinci dovezení z prírody.
Rod Boa má len jeden druh, ale množstvo poddruhov. Hroznýš kráľovský má svetlohnedú podkladovú farbu a približne 25 tmavých pruhov. Pruhy na konci majú obvykle jasne červenú farbu, zvlášť u mladých jedincov. Má silné svalnaté telo, vďaka ktorému sa ľahko udrží v konároch stromov. Jeho hlavnú potravu tvoria vtáky a drobné cicavce.
Juhoamerické poddruhy sú často známe ako hroznýš červenoocasý.
Tieto hady dorastajú do dĺžky 2-4 m, v priemere majú 12-20 cm a vážia až do 60 kg. Majú širokú hlavu a sú aktívne hlavne v noci a za súmraku.
Rozšírenie:
Hroznýš kráľovský žije v husto zarastených oblastiach popri vode, v pampách a lesoch od severného Mexika až po juh Južnej Ameriky. Dospelí jedinci sú prevážne pozemní živočíchovia, mladšie hady žijú na kríkoch.
Porod mláďat:
Asi 16-23 dní po ovulacii sa samička pripravuje na zvliekanie. O 96-114 dní neskôr rodí živé mláďatá, obvykle v období od marca do konca júna. Hroznýši sú vajcorodí. Jeden deň až týždeň pred vrhnutím mláďat je samica nekľudná. Rodí 15-70 mláďat, ktoré sa rýchlo vyhrabú z ochrannej blany.
Odchov mláďat:
Mláďatá merajú 20-30 cm, po 1-3 týždňoch zvliekajú kožu a žerú polodospelé myši. Behom prvých dvoch rokov života rýchle rastú. Pohlavne dozrievajú po 3 rokoch, kedy už merajú 1,75-2m.

Kŕmenie hada - prebehlo: pozri: http://www.iriskvet.eu/kalendar-otvaracich-dni-pocas-sviatkov/

Kŕmenie hada - sa uskutoční: http://www.iriskvet.eu/kalendar-otvaracich-dni-pocas-sviatkov/Kŕmenie hada 14.03.2009 o 08.00 hod. Kŕmenie hada 14.03.2009 o 08.00 hod. Kŕmenie hada 14.03.2009 o 08.00 hod. Kŕmenie hada 14.03.2009 o 08.00 hod.Kŕmenie hada 03.04.2009 o 15.00 hod.Kŕmenie hada 03.04.2009 o 15.00 hod.Kŕmenie hada 03.04.2009 o 15.00 hod.
Ďakujeme všetkým za účasť.
O ďaľšom kŕmení vás budeme včas informovať. Tešíme sa na Vašu návštevu.

Prvá pomoc pri uhryznutí hadom.


Uhryznutie hadom nepatrí medzi veľmi časté poranenia, no kdekoľvek v prírode sa vám to môže kľudne prihodiť. Dávajte si preto radšej pozor, no hlavne vtedy, keď je vonku prekrásne počasie. Ako určite viete, hady sa väčšinou vždy vyhrievajú na slnku.
Ako sa prejaví uhryznutie:

v mieste uhryznutia sa vytvorí boľavá rana, ktorá opuchne. Zväčša sa dostaví alergická reakcia, v niektorých prípadoch aj šok.
U niektorých ľudí dochádza k nevoľnosti.

Hady sú zväčša plaché tvory a mnohokrát sa snažia vyhnúť človeku. No nie vždy sa im to podarí.
Niekedy ich prítomnosť človeka zaskočí až príliš neskoro.
Jediný jedovatý had, ktorý u nás žije vo voľnej prírode, je vretenica obyčajná. Jed je vysoko účinný, ale má ho len málo. Smrteľná dávka je 15 miligramov, ale vretenica ho má sotva 10. Napriek tomu jej uhryznutie pre zdravého človeka nebýva smrteľné. Väčšie riziko hrozí iba deťom, starším a chorým ľuďom, napríklad srdciarom.
Pre alergických jedincov, malé deti a starších ľudí znamená aj napriek tomu smrteľné nebezpečenstvo.

Čo robiť hneď po uhryznutí?

 • prosím nespanikárte, zachovajte chladnú hlavu
 • čo najrýchlejšie zavolajte odbornú lekársku pomoc
 • po uhryznutí do ruky odložte prstene, hodinky a náramky (ruka začne opúchať)
 • vyvarujte sa prudkých pohybov, pretože spôsobujú zrýchlenie krvného obehu a jed sa rýchlejšie šíri do organizmu
 • tak ako pri zlomenine znehybnite poranené miesto
 • poranené miesto nad ranou 15-20 cm stiahnite, aby sa spomalil tok hadieho jedu
 • škrtenie občas uvoľnite a presuňte na iné miesto
 • ranu je možné vysať ústami, ale len v tom prípade, ak nemáte v ústach žiadne poranenie
 • v prípade, že máte so sebou praktickú lekárničku, ranu vydezinfikujte a sterilne obviažte (podrobnejšie info tiež na našej stránke o autolekárničkách)

Ďaľší zabijaci v našej prírode:
zrejme aj vy by ste za najnebezpečnejšie zviera vo voľnej prírode označili vlka. Opak je však pravdou. Vlk je taktiež plaché zviera a ľudí sa stráni. Predstavujeme vám ďaľších štyroch tvorov, pred ktorými by sme sa mali mať na pozore.

 1. Sviňa divá: váži aj 250 kg, no napriek tomu je táto zver rýchla a obratná. Agresívne bráni mláďatá, jej kopytá a hlavne ostré zuby sú schopné rozdrviť čokoľvek. Ak náhodou pri sebe nemáte pušku, jediná záchrana je vyliezť na najbližší strom.
 2. Kliešť: človeka nakazí lymskou boreliózou, alebo kliešťovou encefalitídou, ktorá patrí medzi najhoršie ochorenie bez prvotných príznakov a navyše okrem očkovania proti nej neexistuje 100% liek.
 3. Včela: pre alergikov znamená ohrozenie života. Pre zdravého človeka bodnutie vo väčšine prípadov nebezpečné nie je, ale ak dostanete niekoľko žihadiel hneď po sebe, alebo vás uštipne do krku, ihneď vyhľadajte odbornú lekársku pomoc.
 4. Líška obyčajná: je prenášačom niektorých chorôb, hlavne besnoty. V súčasnosti sú lišky na Slovensku premnožené.
  Náš psík - Zlatý retriever
  Edmond von Dantes


Originálny názov plemena: Golden retriever
Krajina pôvodu: Veľká Británia.
Doba vzniku: 19. storočie
Pôvodné využitie: Aportovanie zveri
Dnešné využitie: Spoločník, záchranársky a vodiaci pes, canisterapia
Priemerná dĺžka života: 13 - 15 rokov
Hmotnosť: 27 - 37 kg
Výška: Pes: 56 - 61 cm Fena: 51 - 56 cm
História: O prapôvode plemena koluje veľa historiek, ale isté je, že pôvod všetkých plemien retrívera leží v Newfoundlandu. Tunajšie psy boli výdatní pomocníci miestnym rybárom pri lovení, kde im neúnavne pomáhali ťahať laná lodí alebo vypadnuté ryby zo sietí a to i pri veľmi nepriaznivom počasí. Preto britskí námorníci priviezli niekoľko týchto psov do Anglicka. Čistokrvný chov tohto plemena začína v druhej polovici 19. storočia, kedy lord z Tweedmounthu skrížil žltosrstého wavy coated retrívera s fenou dnes už neexistujúceho tweed water španiela. V nasledujúcich 20-tich rokoch boli tieto psy krížené nie len s ďalšími Wavy-coated-retrívermi a Tweed-water-španielmi, ale taktiež s írskymi setrami bladhoundy. Postupne sa z týchto spojení vyvíjal pes s veľmi ľúbivým vzhľadom a špecifickými vlastnosťami pre náročnú "prácu po výstrele". Ako plemeno bol zlatý retríver uznaný v roku 1913.
Typy: Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších variáciách.
Všeobecný vzhľad: Zlatý retríver je veľký, statný pes symetrickej postavy, vyrovnaného pohybu a láskavého výrazu. Hlava je vyvážená, so širokou lebkou, širokým a hlbokým ňufákom a čiernym nosom. Oči majú tmavohnedú farbu, a viečka sú taktiež tmavé. Uši sú zavesené asi v rovine očí a majú strednú veľkosť. Vyvážené telo so širokým hrudníkom má pevný a rovný chrbát. Chvost je nasadený a nesený v línii chrbta a dosahuje až k pätám.
Srsť a farba srsti: Srsť je hladká alebo mierne zvlnená s nepremokavou podsadou. Sfarbenie srsti je v rôznych odtieňoch zlatej alebo krémovej, neprípustné je červené alebo mahagónové sfarbenie srsti. Biela farba je prípustná iba v malej miere na hrudi. S pribúdajúcim vekom psa sa môže srsť stávať svetlejšou.
Povaha: Tento pes je dobre známy svojou kľudnou, uvoľnenou, avšak zodpovednou povahou. Jeho inteligencia je značná, je to poslušný a dobre ovládateľný pes, ideálny do rodiny.
Spoločenská charakteristika: Tento pes je svojmu pánovi hlboko oddaný, veľmi miluje i ostatných členov rodiny, a je na človeka silne fixovaný. Nezáujmom o neho veľmi trpí, pokiaľ zostáva celý deň sám, môže dôjsť k poruchám chovania. K cudzím ľuďom sa zlatý retríver chová príjemne, pokiaľ je správne vychovaný, nikdy nebýva agresívny. Pri stretnutí s inými psami je priateľský a nevyvoláva bitky. Problémy nie sú ani vo vzťahu k ostatným domácim miláčikom.
Vzťah k deťom: Pre svoju absolútne neagresívnu a mimoriadne priateľskú povahu je zlatý retríver považovaný za jedno z najvhodnejších plemien k deťom.
Výchova: Pretože je toto plemeno veľmi učenlivé, jeho výchova nie je príliš zložitá. Veľmi rýchlo a ľahko zvláda výcvik poslušnosti. Pre jeho veľmi citlivú povahu by sa nemalo používať pri výcviku žiadne násilie či iná nevhodná metóda! Výcvik však musí byť prevedený dôsledne, ako u iných plemien psov.
Držanie: Ustajnenie v koterci je pre zlatého retrívera krajne nevhodné, pretože jeho citlivá povaha trpí nedostatkom kontaktu s rodinou a poruchy povahy sú v tomto prípade nevyhnuteľné. Pes by mal bývať s vami v dome, kde by mal mať k dispozícii vlastný, dostatočne veľký brlôžok. Ten by mal byť v byte umiestnený tak, aby v ňom pes mohol nerušene odpočívať, ale zároveň sledovať dianie v rodine.
Pracovné využitie: Táto rasa našla mnohostranné pracovné využitie ako záchranársky, poľovný, slepecký, asistenčný pes pomáhajúci invalidným ľuďom a v poslednej dobe sa začali tiež uplatňovať ako hľadači výbušnín a drog.
Pohyb: Dlhé prechádzky sú nevyhnutné pre psov tejto rasy, pretože to majú zakódované už od doby ich vzniku, kedy boli vyšľachtení pre prácu prinášača. Obzvlášť milujú, pokiaľ im pri tom hádžete predmety, či si s ním zahráte na schovávačku.
Starostlivosť: I o srsť zlatého retrívra je treba sa starať a najlepšie, keď začnete správnou výživou už od tej chvíle, kedy si prinesiete šteňa domov, pretože tá sa vždy odrazí na jeho vzhľade. Ďalej potom zvykajte šteňa už odmala na kartáčovanie a kúpanie. Kefa by mala mať kovové hroty zakončené guľôčkami. Na kúpanie by ste mali používať len špeciálne prípravky pre psov.
Strážne využitie: Z tohto psa môžete vychovať i strážcu záhrady či domu, ale pes obranár z neho nebude nikdy, pretože mu chýba hryzavosť.
Vhodné športy: Cezpoľný beh, agility, aportovanie.
Najčastejšie nemoce: Alergické reakcie kože; očné problémy.
Zvláštnosti plemena: Pretože popularita tohto plemena v poslednom čase značne stúpla, a dochádza k nepremyslenému kríženiu, môžu sa vyskytovať nielen dedičné choroby, ale i poruchy v chováni - hryzavosť, nedotklivosť, bojazlivosť alebo agresivita.
Príprava na výstavu: Nielen, že je potrebné naučiť psa stáť vo výstavnom postoji, ale i úprava srsti by sa mala stať súčasťou prípravy. Strih by sa mal urobiť približne 2 týždne pred výstavou, aby sa srsť scelila. V tejto dobe by sa mal pes i okúpať, aby sa srsť stačila dostať do jej prirodzenej podoby. Strih môže pomôcť optickému potlačeniu niektorých nedostatkov, ako je výška, celkový rámec psa, uhlenie končatin, chvost atď. Pokiaľ si na toto sami netrúfate, zverte svoje zviera do rúk odborníkov v salónoch, a tí isto toto vyriešia za vás.
Výživa šteňaťa: Malí psíkovia veľmi rýchlo rastú, a preto ich nároky na kvalitnú stravu sú značné. Pokiaľ šteňa nedostane kvalitné krmivo, hrozia mu najrôznejšie zdravotné komplikácie.
Výživa dospelého psa: Pokiaľ je váš pes pracovne vyťažený, potrebuje krmivo so zvýšenou energetickou dávkou, aby bol stále v kondícii a zdravý. Domácim maznáčikom však stačí strava energeticky ľahšia, inak by mohli mať sklon k obezite.Výživa starého psa: V pokročilom veku by mal pes prejsť na špeciálnu stravu pre seniorov, obohatenú o minerály a vitamíny.
Dôvetok pre budúcich majiteľov: Ak si zvolíte zlatého retrívra ako psa, s ktorým chcete tráviť svoj voľný čas, potom isto oceníte jeho milú, citlivú povahu a ochotu učiť sa novým veciam spolu s radosťou z pohybu, ktorú mu však musíte dopriať v pravidelných prechádzkach. Pokiaľ ste veľmi zamestnaný človek so sklonom k tvrdému drilu, prosím, nekupujte si toto plemeno, pes bude nešťastný a bude trpieť vašou neprítomnosťou.


Galéria obrázkov

POZOR !!! Priestory a pozemok je strážený 24 hodín týmto škrtičom

POZOR !!! Priestory a pozemok je strážený 24 hodín týmto škrtičom

"Rád si pochutím len na živej a výdatnej potrave jedenkrát mesačne"

"Rád si pochutím len na živej a výdatnej potrave jedenkrát mesačne"

"... a toto je moja koža. Žiadna kabelka ani čižmy z nej nebudú"

"... a toto je moja koža. Žiadna kabelka ani čižmy z nej nebudú"

"... občas sa aj povozím, ale nikomu to radšej nehovorte, lebo nie som pripútaný"

"... občas sa aj povozím, ale nikomu to radšej nehovorte, lebo nie som pripútaný"

"Veľmi rád si polebedím aj na slniečku"

"Veľmi rád si polebedím aj na slniečku"

"... no dlhý som zatiaľ len 220 cm, ale ubezpečujem vás, že stále rastiem"

"... no dlhý som zatiaľ len 220 cm, ale ubezpečujem vás, že stále rastiem"

"...a takto sa viem nenápadne priblížiť za svojou korisťou. Nebojte sa ma. Dobrým ľuďom neublížim!"

"...a takto sa viem nenápadne priblížiť za svojou korisťou. Nebojte sa ma. Dobrým ľuďom neublížim!"

"... no a kúpanie mám zo všetkého najradšej"

"... no a kúpanie mám zo všetkého najradšej"

"Psst teraz spím. Nerušte ma"

"Psst teraz spím. Nerušte ma"

"Po dobrom obede sa musím poriadne napiť"

"Po dobrom obede sa musím poriadne napiť"

"Aj pre mňa sa tu našlo miesto"

"Aj pre mňa sa tu našlo miesto"

"Pozor, mám veľmi ostré zuby"

"Pozor, mám veľmi ostré zuby"

"No a ja sa volám Vendelín"

"No a ja sa volám Vendelín"

"Takmer celý deň prespím"

"Takmer celý deň prespím"

"Takéto 4 krásne mačiatka som porodila"

"Takéto 4 krásne mačiatka som porodila"

"Nie sú úžasné?"

"Nie sú úžasné?"

"Šantili sme až do únavy"

"Šantili sme až do únavy"

...a zase sme len šantili"

...a zase sme len šantili"

"A po celodennom bláznení trocha odpočinku"

"A po celodennom bláznení trocha odpočinku"

"To sa ale spí, keď je vôkol nás kľud"

"To sa ale spí, keď je vôkol nás kľud"

Edmond von Dantes 3,5 mesiacov

Edmond von Dantes 3,5 mesiacov

Edmond von Dantes 3,5 mesiacov

Edmond von Dantes 3,5 mesiacov